Danes so pogoji za življenje boljši kot kdajkoli.

Tehnološki in medicinski napredki so nam omogočili, da nas več ne skrbi pomanjkanje hrane, praktično izkoreninili smo smrt zaradi lakote (ali vsaj zagotovili sredstva za to). Sedaj razumemo in poznamo zdravljenje večine hudo bolečih bolezni, ustvarili smo svet, v katerem lahko svobodno potujemo, se družimo in raziskujemo. Razen občasnih konfliktov na izoliranih območjih, so vojne med plemeni in državami skorajda preteklost.

Dostop do hrane, vode, zavetja, varnosti, prevoza, druženja, zabave in izobrazbe je bolj dostopen kot kadarkoli prej v zgodovini. Končno imamo potencial, da sledimo svojim strastem, prispevamo k družbi in živimo varno in zdravo življenje. Kljub temu nam pa to ne uspeva.

Mi, sodobni ljudje, smo se znašli ujeti v kletki lastnih izumov.

Velike korporacije nas hranijo s prehrano hiper-okusnih hrani podobnih izdelkov, ki so oskubljeni hranil in življenjske energije, celo prava hrana je obremenjena s škodljivimi kemikalijami in ima le delček hranilne vrednosti, ki jo je nekoč imela. Naša služba in prostočasne dejavnosti nas omejujejo na statične položaje, ponavljajoče se gibalne vzorce in umetno svetlobo. Ves čas nas obdajajo nizke ravni stresa in okoljski strupi.

Redna dieta zdravil in stimulansov, dobro regulirana bivalna temperatura, nenehen tok svetovnih novic, ravne in predvidljive površine za življenje in gibanje, vseprisotnost sedenja in počivanja ter sterilizirana hrana, dostavljena naravnost v naše naročje, zagotavljajo, da se premikamo manj, živimo pa vse hitreje in dlje.

Postali smo zelo slabi gostitelji za milijarde mikroorganizmov, ki živijo z nami in od katerih smo odvisni. Smo obupni člani narave, ki jo nenehno poskušamo prehiteti, pri tem pa pozabljamo, da smo del nje. Obnašamo se, kot da želimo uničiti gostitelja in se čimprej pripeljati do izumrtja.

Živimo v velikih skupnostih, pa vendar ne poznamo nikogar. Niti sami sebe se ne trudimo spoznati! Smo edina žival, ki si namenoma odvzame spanec!

Pač ni časa. Zaposleni smo z življenjem!

Živimo v živalskem vrtu s široko odprtimi vrati kletke, pa vendar se raje odločimo ostati znotraj. Tako je pač bolj udobno, bolj varno.

Takšen blažen življenjski slog nas je, kljub neverjetnim dosežkom moderne znanosti in medicine, ki nas ohranjajo žive, spremenil v najbolj bolne, telesno disfunkcionalne, anksiozne in depresivne ljudi, kar jih je kdaj koli obstajalo.

Kot primati, genetsko programirani za življenje v naravi, smo v zadnjih 10.000 letih kmetijstva in udomačevanja živali domačili tudi sami sebe.

Popolnoma smo izgubili stik z lastnim telesom in naravo. Vendar, za razliko od naših domačih živali, še vedno imamo vsa potrebna orodja, da bi (pre)živeli v divjini. Naš DNK ob vsakem rojstvu celo pričakuje življenje sredi savane, ne pa znotraj sterilne bolnišnične sobe.

Samo naučiti se moramo utišati hrup in poslušati signal.

Ne, ni namen, da se umaknemo nazaj v divjino, ampak, da najdemo kvalitetno življenje tam, kjer večina ljudi, ki bere to, živi - v urbanem okolju.


Naj vam predstavim gibanje Ostani primat!

To je naravni življenski slog urbanih primatov, ki vodi v dobro in dolgo življenje.

To je svet harmonije med sodobno inteligenco in primatsko biologijo.

Notranji mir, brez uma obremenjenega z egom.

Odporno, zdravo in močno telo.

Žarenje od pozitivnosti in brezpogojne ljubezni do vseh organizmov.

Brbotajoča ustvarjalnost in brezhibno sodelovanje z drugimi, z močnim občutkom osebnega namena.

Spretna uporaba najnovejših tehnoloških izumov z namenom izboljšanja življenja vseh bitij na tem planetu.

Občutenje povezanosti z celotnim vesoljem.

Preprosto biti človek.

 

Vendarle je trajalo kar nekaj časa, da smo prišli do te faze.

Razumeti izjemno obsežno časovno premico evolucije Homo sapiensa je lahko pravi izziv za človeški um. Kot Homo sapiens obstajamo “le” 1,9 milijona let, naša biološka evolucija pa se razteza milijarde let pred tem.

Da poenostavimo, če bi bil naš celotni obstoj kot Homo sapiens en 8 urni delovnik, bi začetek agrikulture pred 10.000 leti predstavljal le zadnjih 5 minut tega dne. Začetek industrijske revolucije pred nekaj stoletji pa bi bilo le nekaj zadnjih sekund pred koncem delovnega dne!

Skozi to nepredstavljivo dolgo obdobje smo se ljudje pridno prilagajali okolju, ki je bilo primerno za naš DNK.

Če bi neskladje bilo tako veliko, kot je danes, zagotovo zdaj ne bi bili več tukaj.

Za razliko od današnjega sveta, to ni bilo okolje, ki bi ga ustvarili ljudje, a kljub temu smo v njem uspevali. Neprestano smo se premikali, lovili in nabirali hrano, bili izpostavljeni naravnim elementom in nevarnostim plenilcev. Praljudje so morali biti popolnoma usklajeni s svojimi telesi. Ujeti kosilo ali postati kosilo sta vedno bila le en korak stran.

V primerjavi z življenjem sodobnih ljudi, ki se ležerno zleknejo in brskajo po zaslonih, so bili naši prastari predniki močnejši, bolj zdravi, imeli so boljše zobe in kosti, bili manj pod stresom in - da, celo manj delali kot večina od nas danes. Sodobni ljudje so oblikovali okolje po svojem okusu, da bi bilo bolj udobno in "priročno". To je popolnoma naravno stanje napredka, saj vsaka žival vedno stremi k temu, da porabit čim manj energije. Vendar pa je vsa ta udobnost in varnost prišla po visoki ceni.

Razkorak med tem, kar naša telesa poskušajo doseči ob rojstvu, in tem, kar dejansko počnejo skozi življenje, je nepredstavljivo širok.

Gibanje Ostani primat! se neposredno ukvarja s temi vprašanji.

Postati znova popolnoma človeški ni enostavna naloga. Vsaj na začetku ne. Telo in um se bosta naravno upirala spremembi in raje ostaneta na stari poti. Potrebno je ogromno truda, da se vlak premakne, a ko se premakne, je za vzdrževanje gibanja potrebna le majhna količina energije.

Tudi vi lahko to dosežete. Ste veliko močnejši, modrejši, bolj vzdržljivi in sposobni, kot si lahko predstavljate. Potrebujete le potisk in nekaj usmerjanja. Čas je, da redefinirate svoje okolje in sebe.

Čas je za reprimatizacijo!

Naše okolje močno vpliva na to kako se naši geni izražajo (katere poti so vklopljene in katere izklopljene).

Hitrost in pogostost sprememb življenjskega sloga, ki jih danes doživljamo, so v evolucijskem smislu izjemno hitre, in naš DNK je zmeden, če ne kar v zadregi. Še pred dvema stoletjema je bila sprememba življenjskega sloga znotraj ene generacije vidna, a minimalna. Danes je vsako desetletje polno tehničnih in medicinskih inovacij, ki spreminjajo način življenja. V trajanju enega življenja se življenksi slog spremeni skoraj do neprepoznavnosti.

Pravzaprav ni načina, kako bi lahko napovedali, kakšno bo življenje čez 20 ali 30 let. Kaj naj sploh poučujemo svoje otroke? Kako naj živijo? Kakšne sposobnosti jim bodo prišle prav?

Pomembno se je zavedati, da

  • imamo vsi moč, da oblikujemo svoje sodobno okolje na način, ki je bolj znan naši antični DNK;

  • ni nam treba opustiti vseh prednosti sodobnega načina življenja; izumi so čudovita orodja, a moramo razumeti, kako jih uporabljati, da ne postanemo njihovi sužnji;

  • smo ustvarjeni za GIBANJE, za raziskovanje svojega polnega gibalnega obsega, za boso hojo;

  • smo ustvarjeni za UŽIVANJE PRAVE HRANE, ne izdelkov, ki so ji samo podobni.

Da! Točno to si prizadeva gibanje Ostani primat!

Pridružite se mi na tej poti ponovnega odkrivanja primata v sebi!

Pridružite se skupnosti na FB in IG, poiščite dogodke v svojem okolju ali uporabite gumb za neposredno povezavo z mano za svetovalni klic o programu coachinga.

Zaslužite si živeti svoje najboljše življenje!

  • Naučite se, kako dati prednost spanju in kako dihati ter se gibati funkcionalno.

  • Naučite se poslušati svoje telo, saj vam neprestano sporoča vse kar morate vedeti.

  • Več časa preživite na prostem, zlasti v naravnem okolju, ki ni oblikovano s strani ljudi.

  • Vsak dan premikajte svoje telo skozi celoten gibljivi obseg, večkrat na dan.

  • Igrajte se več, ne glede na starost.

  • Jejte raznoliko lokalno in trajnostno pridelano pravo hrano; ne razmišljajte preveč o posameznih hranilih in štetju kalorij.

  • Zmanjšajte izpostavljenost umetnemu sevanju, škodljivim kemikalijam in onesnaženju uma.

  • Svoje možgane in živčni sistem nenehno izzivajte s zunanjimi elementi.

  • Več časa preživite bližje tlem; počivajte, jejte, delajte, se igrajte in spite na tleh.

  • Več časa preživite v hoji, čepenju, visenju, plezanju, doseganju stvari v nerodnih pozicijah, dvigovanju in prenašanju bremen.

  • Več časa preživite bosi.

  • Redno se izpostavite skrajnostim kot so mraz in vročina, obilje hrane in post, fizični napor in počitek.

  • Naučite se umiriti svoj um.


Ponovna uvedba neugodja je ključ do našega dolgoročnega preživetja.

Premik iz uma v telo.

Biti tukaj in zdaj!

Znova postati popolnoma človeški.

Reprimatizacija NE pomeni vračanja h koreninam evolucije, ampak povezovanje s svojo pravo biološko naravo.

Zmanjšati hrup, da bi bolje slišali signal. Da bi popolnoma izkoristili notranjo inteligenco, ki jo naša vrsta razvija vse od časov prvih življenskih oblik.

Primat si. Zelo inteligenten primat.

This is not a fitness program. It’s not a religion. It’s not a diet. It’s a mindset.

Lekcij gibanja Ostani primat ni treba razumeti strukturalno, temveč ga je treba konceptualno doživeti.

Med tišino lahko najdete prostor v svojem umu, da ga notranje sprejmete. Da najdete svojo lastno pot.

Vse se začne z enim samim zavestnim vdihom.

To ni fitnes program, religija ali dieta. To je način razmišljanja.


Ne boj se premikati se počasi, boj se obstati na mestu.


“Nature doesn’t hurry, yet everything is accomplished.”

— Lao Tzu